Mīļš sveiciens Tev šajā nedaudz siltākajā ziemas dienā!

Mazliet vēl par sniegu parunāsim. Ziemā par sniegu runāt, kas piedevām snieg – tas vienmēr ir ļoti neparasts, pat negaidīts pārdzīvojums ne tikai komunālo dienestu darbiniekiem.. Tas pārsteidz nesagatavotus teju visus 😀

Man šķiet, ka man ir jāuzņemas zināma līdzatbildība par ārā notiekošo. Pirms nepilna mēneša, kad ārā vēl viss bija pelēkā krāsā, no visas sirds dungoju animācijas filmas “Ledus sirds” melodiju: “Lai nu snieg! Lai nu snieg!!!” Dziesmā ieliku visu savu spēku. Par dziesmas spēku, domāju, neviens nešaubās..

Tagad tik sāku aptvert nodarītā apmērus.. Piedodiet.

Bet šodienas pastaigā secināju – viss vēl nav zaudēts – ja gadās tā laime piedzīvot brīdi, kad ārā spīd saule un ja tādā brīdī aizver acis un sadzird putniņus dziedam, nu var iztēloties agru un spirgtu pavasari!!! Var! Tikai jāgrib.

Par ko šodien? Tā.. To jau aplūkojām, to – arī pavisam nesen.. Ē!! Ir!!! Par narcisiem šodien parunāsim. Gan jau esat dzirdējuši sengrieķu mītu par Narcisu, kas stundām spēja lūkoties uz savu atspulgu ezerā un bija sevī iemīlējies un.. jā, un tas nebeidzās labi..
Katrā cilvēkā ir kaut kādas narcistiskas iezīmes, manuprāt. Jautājums vien par šo – kādā apmērā? Un vai neliek cilvēkam zaudēt savas dzīves kvalitāti..

Bet nu – kā saka – lēnām pār tiltu..

Ja mēs visi būtu vienādi, diez kas nebūtu.. No kā lai mācās, kā lai pilnveidojas, ja visi – identiski. Par laimi – tā nav. Ir iespēja pilnveidoties 😉 Reizēm tiek mums piedāvāta izvēle arī pašam iziet cauri un piedzīvot šo to uz savas ādas arīdzan.

Varu par jebko kļūdīties, bet – kā jau ierasts – riskēšu! Tikai un vienīgi manas domas. Bez jebkāda mazākā nolūka kādu aizskart.. Galīgi ne. Caur šo rakstu mēģināšu veicināt sapratni. Ceru, ka izdosies.

Narciss savā būtībā ir dziļi nelaimīgs cilvēks. Neremdināms uzmanību apliecinājumu jomā – bet tonnām komplimenti nebūs pietiekami daudz..  Blakus rūdītam narcisam – ja nenoturēsi savas robežas un viļņosies līdzi – brīžam jutīsies kā septītajās debesīs un brīžam cepsies pamatīgā ellē..

Narcisi savā ziņā ir izcili manipulatori, bet paši neapzinās, ko liek piedzīvot līdzcilvēkiem (līdzcilvēki arī pieļauj!!!). Šo vienmēr vērts paturēt prātā: ja kāds ar mums manipulē, tātad – ļaujam.

Narcisam pastāvīgi nepieciešams atrasties iedvesmas stāvoklī. Ja nav apbrīnas, zaudē pamatu zem kājām. Ja nav iedvesmas, ir dziļa bedre jeb kā tautā ierasts teikt – depresija. Nelaime tā, ka neviens nevar atrasties pastāvīgā, nepārtrauktā iedvesmas stāvoklī. Cilvēkam nav iespējams atrasties nemainīgi vienā un tikai vienā emocionālā stāvokli. Pastāvīgs pacēluma stāvoklis ir ne mazāk bīstams par ieilgušu bezdibeņa sajūtu. Ja man būtu jāpasaka, kurš no tiem ir bīstamāks – es laikam minētu pirmo.. To grūtāk atpazīt un savlaicīgi pamanīt. Pastāvīgs eiforijas stāvoklis.. Milzīga pārslodze nervu sistēmai, manuprāt.

Narcisus nevajag tiesāt (nevienu nevajag tiesāt..!), bet .. vienkārši saprast pašu būtiskāko. Narciss maz no visa iepriekšpieminētā – patiesi maz ko dara apzināti. Savādāk neprot. Savu iekšējo tukšuma sajūtu mēģinot aizpildīt ar jebko, jebkā un jebkur.. Meklējot aizvien ko jaunu un jaunu, un atkal – ko nebijušu.. Izmisīgi meklējot.

Bet.. Tas lielais klupšanas akmens, ka neviens cits no malas otra iekšējo tukšumu neaizpildīs… Ne tāpēc, ka negribētu, bet.. tas vienkārši nav izdarāms. Narciss ir pelnījis sapratni. Vismaz sapratni, ja ne .. iejūtību un līdzjūtību..

Blakus narcisam otrs cilvēks kļūst līdzatkarīgs..  Emocionāli līdzatkarīgs. Ja narciss veltīs iedvesmojošu vārdu, pateiks komplimentu – otram sajūta kā septītajās debesīs. Brīdī, kad narciss otru sāks ignorēt – otrs sajutīsies kā niecība. 

Tomēr ir izeja no šī apburtā loka. Vērts izmantot to pašu, ko darītu brīdī – ja saprastu, ka esi nonācis upura -tirāna- glābēja trijstūrī. Upurim vajag ciešanas un šim nolūkam nepieciešams tirāns, glābējam vajag kādu, kuru glābt (nabaga upuri), bet tirāns nevar kļūt par tirānu, ja kāds no tā necieš.

Attiecībās ar narcisu – visai līdzīgi. Narciss otru viļņos emocionāli līdzi tik ilgi, kamēr otrs ļausies. Ja otrs cilvēks spēs saglabāt stabilu pamatu un nešūpoties līdzi – ne milzīgā pacēluma brīžos, ne bedres brīdī, narcisam lielas varas par to otru vairs nebūs..

Tas gan nenozīmē, ka narciss nemeklēs kādu, par kuru tam atkal būtu vara..

Vai narcisam var palīdzēt? Ikvienam var palīdzēt. Bet ja narciss pats šo palīdzību nevēlēsies, vai kategoriski noliegs, ka problēma ir viņam, bet mudinās jūs justies tā, it kā tā būtu jūsu problēma... Nevar palīdzēt. Pats sev – var. No malas pret otra gribu ‘palīdzēt’- tā jau vairs nav nekāda palīdzība. Drīzāk, glābšana. Un, aidā – upuris-glābējs (gan jau vēl arī tirāns parādīsies) attiecību mudžeklis klāt atkal..

Bet ja pašu tas saēd, ir vērts apstāties un padomāt – ko vari pamainīt.. Vai tiešām šis modelis ir tāds, ko vēlies piedzīvot visu dzīvi.

Otru izmainīt nevaram. Varam mainīties tikai mēs paši. Mainīt sevi. Noteikt robežas, cik tālu otram ļaujam iet un kur tomēr tālāk iet nedrīkst. Apzināt sevi, sajust sevi kā no otra cilvēka emocionālajām svārstībām neatkarīgu cilvēku, atdalīt sevi un nesaplūst ar otru. Ja pašapziņa pavisam notrenkāta, varbūt meklēt palīdzību.. Bet katrā ziņā neziedot savu dzīvi bezjēdzīgos glābšanas mēģinājumos..

Narciss, kas nolēmis, ka tā dzīvot vairs nevar – samērā ticami saskarsies ar vieglāku vai ne tik vieglu depresiju.. Ja visu laiku bijis tur, augstu gaisā, neizbēgami būs jāsastopas arī ar tur, dziļi lejā.. Bet, visu var mainīt.

Ja pats vēlas, visu var mainīt. Ne otrs. Bet pats.

Un pats pēdējais – nu ir man iekšēja sajūta, ka arī narcisms attīstās no šī paša: bailes, ka mani nav iespējams mīlēt, kas aizgūtas pavisam agrā bērnībā.. Tas ļoti izskaidrotu narcisa nespēju veidot īstas, dziļas un veselīgi ilgnoturīgas attiecības ar otru cilvēku.. Jo ja patiesi pieķersies, tad taču briesmīgi sāpēs.. Un vai tad kāds vispār kādu spēj pa īstam mīlēt.. Nav pašam tādas pieredzes. Tāpēc – labāk virspusēji. Drīzāk – vieglāk, ne labāk. Bet pa īstam satikties tā nevar. Ne ar sevi. Ne ar otru cilvēku. Sirds sirdi tā satikt nevar.

Izvēle katra paša ziņā. Izvēlies saprast, izvēlies mainīt situāciju. Izvēlies pilnvērtīgi dzīvot. 

Šim vakaram viss.

Mīļu un sirdī siltu vakaru vēlot,

Dace

P.s. Jā, un narcisms neattiecas tikai uz vīriešiem vien.. Ne tuvu ne 😉