Jo vairāk rakstu, jo vairāk saprotu – tieši paši īsākie raksti lasās vislabāk. (nevar būt, Dace…. un tas tev pieleca tikai tagad? pēc 5 gadu rakstīšanas maratona? Prieks, ka vispār pieleca) 😀 Gan jau šis atkal būs garš.

Šodien par tādu ķibeli kā skaudība parunāsim.

Kāpēc skaudība rodas? Pamatā no salīdzināšanas. Salīdzini kaut ko savā dzīvē ar kaut ko ārēji redzamu otra dzīvē.  Tāds vispārējais secinājums četros vārdos: Tev nav, otram ir. Un ir žēl. Ka otram IR, bet Tev nav.  Nu kāpēc tam otram ir..? Nu kāpēc man NAV..? Protams, ka tu nezini, ko otram tas prasījis, lai viņš sasniegtu to, ko sasniedzis. Redzi tikai ārējo rezultātu. Redzi ļoti virspusēji. Nezini aisberga neredzamo daļu.

Kāpēc man nav? Šo jautājumu vari atbildēt tikai sev pats. Un kāpēc… nav? Ko vari darīt, lai būtu? 🙂

Kas aiz skaudības paslēpies? Nedrošība. Nepārliecība par sevi. Un neticība sev, ka to, ko vēlies, arī tu pats vari sasniegt. Ir tāds iluzors apgalvojums sevī nosēdies: “citi var, es ne.” Vai arī ir gluži neapzināta vēlme sevi žēlot. Sevis žēlošana, kā zināms, ne nieka nepalīdz. Tik vēl vairāk sastindzina. Vēl var būt arī tā, ka iekšēji sajūta, ka kāds tev kaut ko ir parādā… Un gaidi uz kaut ko. Arī nav taisnība. Katrs pats savas laimes kalējs. Bet varbūt dzīvo ar apziņu, cilvēki, kuriem ir daudz naudas, ir sliktie. Jau atkal – netrāpīts. Ja alkatīgs un bez sāta sajūtas, tad – sevišķa jēga no bagātības nav. Bet ir cilvēki, kuriem ir daudz resursu un kas dalās ar to, kas viņiem ir. Padarot šo pasauli gan gaišāku, gan labāku. Uzlabojot dzīves kvalitāti ne tikai sev, bet arī palīdzot citiem atsperties. Cilvēki ir dažādi.

Kā ir patiesībā? Patiesībā viss, ko esi iecerējis – ir Tavos spēkos. Ideja, kas ienākusi tavā galvā, ir tev pa spēkam! Jautājums ir tikai par šo – vai izvēlies to realizēt. Un tu var sasniegt to, ko tu vēlies. Ja vien noformulē savu vēlmi, dodies uz priekšu un, pats, pats galvenais –  dari! Mēģini, eksperimentē, līdz vienā brīdi aptver – esi sev radījis tieši tādu dzīvi, kādu vienmēr esi vēlējies. Visi ierobežojumi ir bijuši tevī pašā.

Kā skaudību uzveikt? Vienkāršāk par vienkāršu. Palīgā nāk Lieliskais Četrinieks:

  1. atļauj sev dzīvot Savu dzīvi – dzīvo saskaņā AR sevi, nevis PRET sevi. Ja ir kāda dzīves joma, kas nav saskaņā ar tevi, lūko, ko vari darīt, lai iekšējo konfliktu mazinātu. Un saskaņu tomēr radītu.
  2. īsteno savus sapņus – izvēlies vismaz vienu sapni (nav svarīgi, mazu vai lielu), kuru gribas piepildīt un SĀC to īstenot!
  3. Seko Savai Sirdij – esi pret sevi Patiess. Jo īpaši pret sevi. Tad pavisam viegli būt patiesam arī pret citiem. Ja no sevis nebaidies, tad arī no citiem bailes pagaist 😉
  4. Mīlestība. Izturies pret sevi ar mīlestību. Un arī pret citiem. Tad ļoti gribas visu saudzēt. Skaudībai vietas neatliek. Nāk cita, daudz dziļāka sapratne. Katram cilvēkam savs dzīves ceļš. Katram savi sapņi. Katram savas stiprās puses. Savi talanti. Un katram iespēja jebkurā brīdī mainīt to, ko vēlies mainīt. Ja vien izvēlies mainīt. Piemēram, savu attieksmi pret notikumiem, cilvēkiem savā dzīvē. Akcentējoties uz to labo, kas tavā dzīvē jau šobrīd ir!

Un salīdzināt vairs neko negribēsies. Dabiski tā vēlme izzudīs. Nebūs nedz vēlmes, nedz patikas. Vienkārši nepietiks laika citu dzīves vērot, jo pašam savējā būs vissvarīgākā.

Nedzīvo “pareizi” (nedzīvo savā paša radītajā vai citu cilvēku izveidotajā krātiņā), dzīvo tā, lai jūties iekšēji labi, brīvs un jūties laimīgs. Skaudībai – NĒ, ticībai saviem spēkiem un pārliecībai par sevi – JĀ.

Ir man tāda sajūta, ka viss šajā dzīvē ir vienkārši. Daudz, daudz vienkāršāk. Kamēr paši netīšām lietas nepadarām daudz sarežģītākās nekā tās ir. Un mīlestība ir visa pamats. Kad labi izturies pret sevi, arī pret citiem gribas labi izturēties. Un padot roku. Gan sev, gan kādam, kam pašam spēka pietrūkst.

(… un lāpstu var atstāt dārza darbiem. Tur, kur lietderīgi tās bedres rakt! Kur reāli arī vajag rakt, lai kaut kas skaists un vērtīgs izaugtu!)

Pārdomām. Varbūt noder.

Lai Tev sirsnīgs un foršs vakars,
Dace